Układ nerwowy w ujęciu medycyny chińskiejW moim gabinecie medycyny chińskiej i akupunktury często rozmawiam z pacjentami. Jednym ze stale pojawiających się tematów jest podwójna natura naszego wegetatywnego układu nerwowego. Wegetatywny układ nerwowy jest częścią układu nerwowego, która pełni funkcję systemu sterowania naszymi narządami wewnętrznymi. W znacznym stopniu działa podświadomie i ma wpływ na wiele funkcji, np. bicie serca, trawienie, częstotliwość oddechów oraz wywoływanie podniecenia seksualnego.

Wegetatywny układ nerwowy dzieli się na dwie podstawowe części: współczulny układ nerwowy i przywspółczulny układu nerwowy (istnieją też inne części, ale nie skupiamy się na nich w tym artykule). Wpasowując się bardzo ściśle w filozofię jin i jang, te dwa systemy regulują przeciwstawne aspekty naszych potrzeb i zachowań. Współczulny układ nerwowy reguluje naszą reakcję „walcz lub uciekaj” i rozgałęzia się od kręgosłupa do naszych narządów wewnętrznych. Przywspółczulny układ nerwowy reguluje nasze funkcje „odpoczynku i trawienia” lub „karmienia i rozmnażania”. Jego włókna wychodzą z pnia mózgu oraz znajdują się również w rdzeniu kręgowym.

Współczulny układ nerwowy

Współczulny układ nerwowy odpowiada przede wszystkim za działanie. Jest to część jang naszego układu nerwowego, która włącza adrenalinę. Współczulny układ nerwowy bierze swój początek w obszarze środka rdzenia kręgowego i rozciąga się od kręgu T1 do kręgu L2 lub L3. Z tego odcinka rdzenia kręgowego gałęzie układu docierają do różnych narządów wewnętrznych.

Kiedy odkryjemy, że możemy być w niebezpieczeństwie lub pod wpływem stresu, współczulny układ nerwowy zaczyna działać. Może to być zagrażająca życiu sytuacja, w której dosłownie musimy walczyć lub uciekać, aby uratować swoje życie lub coś tak prostego, jak stres związany z ruchem ulicznym. Na pewnym poziomie, dla naszego mózgu stres to stres. Kiedy zaangażowana jest odpowiedź współczulna, występują różne procesy fizjologiczne:

  • Krew odpływa od przewodu pokarmowego i skóry.
  • Przepływ krwi do mięśni szkieletowych i płuc jest zwiększony, aby umożliwić nam łatwiejszą ucieczkę lub walkę.
  • Oskrzeliki płucne rozszerzają się, co pozwala na większą wymianę tlenu.
  • Zwiększa się tętno i kurczliwość serca, aby zwiększyć przepływ krwi do mięśni szkieletowych.
  • Źrenice rozszerzają się, a mięśnie soczewki rozluźniają, pozwalając na dostanie się do oka większej ilości światła, co poprawia patrzenie w dal.
  • Przepływ krwi do jelit zostaje ograniczony, co hamuje perystaltykę.
  • Układ współczulny stymuluje również orgazm.

Przywspółczulny układ nerwowy

Przywspółczulny układ nerwowy działa odwrotnie do układu współczulnego; zamiast przyspieszać wszystko i przygotowywać nas do działania, przywspółczulny układ nerwowy wszystko spowalnia. Podczas gdy układ współczulny stanowi aspekt jang, przywspółczulny układ nerwowy jest jin. Zamiast „walki lub ucieczki” odpowiedź przywspółczulnego układu nerwowego jest znana jako „odpoczynek i trawienie” lub „karmienie i rozmnażanie”, ponieważ sprzyja uspokojeniu nerwów i stymuluje układ trawienny i rozrodczy. Funkcje przywspółczulnego układu nerwowego obejmują:

  • Zwiększanie przepływu krwi do przewodu pokarmowego i przyśpieszanie perystaltyki, ułatwianie trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych
  • Stymulacja wydzielania śliny
  • Spowalnianie oddychania przez obkurczenie oskrzelików, kiedy zapotrzebowanie na tlen zmniejsza się
  • Spowalnianie tętna oraz zmniejszanie przepływu krwi do mięśni szkieletowych
  • Zwężanie źrenic i obkurczanie mięśni soczewki, co ułatwia akomodację (zdolność oka do skupiania się na jednej rzeczy, gdy odległość się zmienia) i pozwala na patrzenie z bliska
  • Stymulowanie podniecenia seksualnego

Medycyna chińska i najczęstsze zaburzenia układu nerwowego

Tradycyjny system medycyny chińskiej inaczej opisuje zaburzenia układu nerwowego, niż medycyna nowoczesna, w której istnieje wyraźne, fizyczne rozróżnienie na szpik kostny, nerwy i nerki.

Medycyna chińska postrzega ciało jako system funkcjonalny, stanowiący całość.  Przy pomocy sprawdzonych przez wieki metod, medycyna chińska jest w stanie zapobiegać i leczyć wiele chorób układu nerwowego, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania każdego pacjenta. Przykłady chorób układu nerwowego, które leczymy w naszym gabinecie:

  1. Depresja
  2. Beszenność
  3. Lęk
  4. Migreny
  5. Porażenie bella

Akupunktura i system nerwowy

Jak akupunktura działa na system nerwowy? Dobre pytanie. Kiedy igła akupunkturowa przebija skórę, wysyła komunikat przez nerwy czuciowe do mózgu. Aktywuje w ten sposób różne ośrodki w mózgu. Kiedy istnieją dysproporcje między układami współczulnym i przywspółczulnym, mózg zaczyna dopasowywać działanie tych układów na podstawie informacji, które otrzymuje, w zależności od umiejscowienia igieł. Nakłute miejsca aktywują różne regiony mózgu.

 Równowaga to klucz do zdrowia

Podstawowa filozofia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) opiera się na pojęciu równowagi. Potrzebujemy równowagi między działaniem i wypoczynkiem, jawą i snem, wrażeniami i spokojem. Idea równowagi jest symbolizowana przez pojęcia jin i jang, dynamiczną równowagę przeciwieństw, które definiują i równoważą siebie nawzajem. Te dwa aspekty systemu nerwowego, pokazują jak działa ta równowaga.  Życie w nieustannym pobudzeniu współczulnego układu nerwowego nie jest zdrowe. Stały stan „ucieczki lub walki” jest po pewnym czasie stresujący. Wydziela się dużo kortyzolu, który zaczyna osłabiać układy naszego ciała. Z kolei, jeżeli tylko nasz układ przywspółczulny jest aktywny zbyt długo i jesteśmy zbyt odprężeni, nasze mięśnie (w tym serce) tracą tonus i stajemy się słabi. Równowaga to klucz. Do zdrowia potrzebujemy obu tych stanów.

Comiesięczne cierpienie nie jest konieczne, nie spędzaj kolejnego dnia z poczuciem dyskomfortu! Skontaktuj się ze mną poprzez email: kontakt@czubek-igly.pl lub dzwoniąc na numer +48 731 263 578. Po wstępnej diagnozie, otrzymasz leczenie. Możesz pomóc również członkom swojej rodziny, krewnym, przyjaciołom i znajomym, dzieląc się z nimi przydatnymi informacjami w jakich problemach mogę pomóc.

Aby uzyskać dodatkowe, ciekawe informacje na temat metod leczenia stosowanych w medycynie chińskiej, zakresu chorób leczonych przy pomocy akupunktury w naszym gabinecie oraz jak przygotować się przed wizytą, kliknij poniższy link: Medycyna Chinska i Akupunktura